ПИСАНКОВЕ ДИВО ІРИНИ БЕРДАЛЬ – ШЕВЧИК

  • By UC Family Magazine
  • 13 Apr, 2012

Багато дослідників української писанки наголошують, що тільки писанка на сирому яйці має право на існування, а все інше, схоже на неї, це якесь клонування і не має жодної цінності. Така думка існує тому, що наше суспільство не вміє приймати новинки. Погоджуюсь: писанка, розписана на сирому курячому яйці, є основним атрибутом Великодня в Україні, її візитною карткою. І попри свою мистецьку цінність має ще й магічну силу. Але оскільки мистецтво постійно розвивається, удосконалюється, то право на існування мають також інші види писанок. Паралельно з писанкою, в Україні розвивається мальованка, дряпанка, писанка – вишиванка, восковка….

Зовсім недавно з явилася писанка з бісеру. Бісер в нашому суспільстві був давно. З нього виготовляли прикраси, оздоблювали блузки, сорочки, але плести писанку було не прийнято. Зараз не так багато майстрів з її виготовлення, оскільки це клопітка і довготривала праця. Однією з найпомітніших майстринь цього напрямку є Ірина Бердаль – Шевчик зі Львова, котра виплітає писанки у техніці “Ндебеле”. Спочатку Ірину не розуміли, критикували, називали її роботи   так званими писанками . Майстриня тяжко переносила цю образу, але одна мудра людина заспокоїла:   Ірино, так є завжди. Якщо ти перейдеш цей шлях, зможеш це в собі перебороти – все буде добре . І майстрині таки вдалося подолати цей тернистий мистецький шлях.  

Любов до прекрасного передалася майстрині по генах. Народилася в сім’ї родовитого лемківського різьбяра Юрія Бердаля. Її предки по батьківській лінії з четвертого покоління були різьбярами по дереву.

У дитинстві Ірина придивлялася до того, як в руках батька народжується казка і сама захопилася цим. Але поки зайняла своє місце у мистецтві, перепробувала немало: малювала, займалася живописом, вишивкою, але згодом зрозуміла, що для того, аби бути цікавим, треба поєднати щось таке, чого не роблять інші. Будучи старшокласницею, Ірина зацікавилася бісероплетінням і вибрала для себе саме цей вид творчості. Оскільки ґердани вже були нецікавими, Ірина вирішила плести писанки. Перші вироби були на справжньому яйці, але згодом вони не витримали випробування часом і тоді почала виплітати на дерев’яних заготовках.

–Спочатку моя творчість була непродуктивна – згадує Ірина. Робота ішла дуже повільно, але хотіння і бачення остаточного результату взяли своє. Мене бісероплетінню ніхто не вчив, методом проб і помилок я навчилась сама.

За освітою Ірина Бердаль – Шевчик – математик, і це дуже допомагає у її творчості, бо вже наперед уміє розрахувати. Її приятелька Ірина Білик сказала: “Усі мистці або математики, або фізики”.    

Як приємно було Ірині, коли люди на Великдень не могли намилуватися її писанками, які мама ставила до великоднього кошика. Це дало поштовх до ще більшого вдосконалення себе у мистецтві.

У виплітанні писанок Ірина використовує візерунки української вишивки, які живуть в її душі, дякуючи її тіткам. Кожна бісеринка – хрестик.

На сьогоднішній день у доробку майстрині чотири колекції писанок (разом 68 писанок). Першою створила колекцію “Україночка” (18 писанок, 2002-2006 рр.). Тут зібрані візерунки з усієї України. Другою була колекція “Веселковий дощ” (21 писанка, 2003-2006 рр.), для створення якої використано сім кольорів веселки. Наступною була колекція “Жолуді” (15 писанок, 2006 р.), якщо уважно придивитися, то на кожній писанці інший неповторний візерунок з чотирьох однакових фрагментів. Найбільше майстриня гордиться колекцією “Львівська пані” (14 писанок, 2009 р.). Туди входять писанки з візерунками львівських регіонів, зібрані докупи і подані в бордових тонах. Жоден виріб майстрині не повторюється. Усі писанки зберігаються на вирізьблених держаках, які виготовляє для Ірини її батько. Кожен з них має неповторну зовнішність.

 –Колекція народжувалася дуже довго і водночас раптово – говорить Ірина,- спочатку не думається, а пізніше, коли вже є багаж писанок, вимальовується картинка.

Ось як охарактеризувала писанкові витвори Ірини майстриня з бісеру Ірина Білик: “ Тисячі, сотні тисяч дрібненьких намистинок з кольорового скла, складені в дивовижні орнаментальні полотна, чарують своєю вишуканістю. Майстриня вдало підбирає візерунки, характерні для різних регіонів України. Кожна колекція писанок має своє оригінальне, композиційно означене, закінчення, яке й об’єднує вироби в колекцію. Цікаво розглядати бризки людської фантазії, помноженої на фантастичне терпіння, яке потрібно мати виконавцеві для створення кожної мініатюри…

Ірина не продає своїх робіт, а тільки дарує близьким людям

 –Якщо робиш для конкретної людини, то знаєш, що хочеш туди вкласти, бо знаєш людину. Навіть у той маленький візерунок можна вкласти частинку долі.Працює майстриня у ще одному цікавому напрямку творчості – авторській світлині. Цей напрямок теж передався їй по генах від дідуся Панів Дмитра по маминій лінії. Назвати їх фотографіями – було б неправильно. Швидше за все це художні листівки, створені без використання допоміжних комп’ютерних програм (типу фотошоп). Як художник, Ірина вміє зачарованими очима дивитися крізь об’єктив, бачити неповторність. Фотографує власні писанки на тлі львівської архітектури. Надзвичайно велику цінність має світлина писанки, зробленої на одній високій будівлі Львова.

–Було дуже різке сонце і страх в ногах – ділиться враженнями Ірина. Коли фотографувала – не бачила, що на писанці є непрошений гість. Подивилася на комп’ютері, а там – оса.

Ірина вірить у здійснення мрій. А заповітною мрією була її персональна виставка. Протягом 2011 року їй вдалося провести 6 персональних виставок. І так, на Великдень 2011 року, у рідному місті Ірини – Трускавці відбулося відкриття виставкового проекту “Від голки з ниткою до об’єктива”. Далі було ще 5 міст: Борислав, Дрогобич, Перемишляни, Броди і Стрий. Хоча міста невеликі, зате активність до творчості була немала. Приходили люди, мистецько обізнані, а головне – діти. Проект діє в межах Львівської області і розрахований на 12 міст. Цьогоріч виставки пройдуть ще в шести містах, у тому числі у Львові. А ще з нетерпінням чекає, коли підросте донечка Катерина, щоб їй можна дати в руки голку з ниткою.

 Ірина почала плести коралі у вигляді писанки. Нещодавно створила екземпляр “Гуцульські ліхтарики” із серії “Гуцулка Ксеня”.

Поки що майстриня має лише одного учня – це її двоюрідний брат Юрій. Будучи одного разу в гостях в Ірини, спробував виплітати бісером. А через два роки привіз і показав сестрі велику 28 – сантиметрову писанку (в діаметрі 65см), виплетену бісером. На проведення майстер – класів майстриня на разі не має часу, через те, що виховує з чоловіком маленьку донечку.

Кожна талановита майстриня не зупиняється на досягнутому і має цікаві плани. Вже цього року Ірина планує виготовити п’яту колекцію писанок “Гуцулка Ксеня”. А ще хоче видати книгу – альбом власних робіт.

© Автор: Юрій Атаманюк 

Передрук або будь-яке iнше комерцiйне використання можливе лише з дозволу редакції або автора.

©   Фото: Iрина Бердаль-Шевчик, Ольга Шпуляр, Святослав та Надія Дубиняк

UC Family Magazine

By UC Family Magazine 26 Sep, 2017
Шведський діджей і музичний продюсер Avicii разом з британською виконавицею Рітою Орою зняли у Києві відео на пісню "Lonely Together".  джерело  www.ukrinform.ua
Опублікований на YouTube-каналі Avicii кліп за тиждень набрав більше 7 млн переглядів, передає "Новое время".

У ролику можна помітити київські локації: Ботанічний сад, парк "Перемога" і Рибальський міст.

Крім того, героями кліпу стали екс-барабанщик проектів "Alloise" та "Dvoe" Артем Угодників і його дружина Аліна.
By UC Family Magazine 26 Sep, 2017
Енергетична компанія TIU-Канада стала першим іноземним інвестором в Україну в рамках дії Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою. Про це йдеться в повідомленні компанії, яке передано Укрінформу  www.ukrinform.ua

"TIU-Канада стає першим канадським інвестором в Україну, що користується правилами Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою, яка набула чинності 1 серпня. TIU-Канада, дочірнє підприємство компанії Refraction Asset Management, влітку цього року почала будівництво сонячної електростанції вартістю 10 мільйонів євро у Нікополі, Дніпропетровської області. 10 мегаватна станція буде постачати електроенергію місцевим жителям та підприємствам", - йдеться у повідомленні.

"Ми пишаємося тим, що будемо першим інвестором у рамках Угоди про зону вільної торгівлі між Канадою і Україною. Але найголовніше, на практиці це дозволить TIU-Канада постачати українцям чисту енергію", - зазначила директор українського представництва TIU-Канада Валентина Белякова.

Вона також зазначила, що в Україні тарифи на відновлювану енергетику - одні з найкращих у Європі. "Тариф на постачання електроенергії в мережу чинний до 1 січня 2030 року та заохочує прямі іноземні інвестиції в Україну. Це добре для енергетичної незалежності України, а також для економічного зростання", - сказала Белякова.

Нагадаємо, Угода про зону вільної торгівлі між Канадою і Україною була підписана 11 червня, 2016 р. та набула чинності 1 серпня, 2017 р. Окрім комерційних переваг для бізнесу обох країн, угода покликана підтримати економічні реформи та ініціативи уряду щодо розвитку України, зміцнить канадсько-українське партнерство. Ця угода є результатом 5 років переговорів.

TIU-Канада – це енергетична компанія, що працює у секторі відновлюваної енергетики та знаходиться в місті Калгарі, провінції Альберта. Свою роботу в Україні компанія почала влітку цього року.
By UC Family Magazine 26 Sep, 2017
Please visit the photo exhibit "My army. See through heart" from 23 September to 30 September at 145 Evans Ave. (organized in the framework of the Invictus Games Toronto 2017)
More Posts
Share by: