Лікар Шоколад

  • By UC Family Magazine
  • 10 Feb, 2012
Майже всі ми любимо шоколад: чорний, молочний, пористий, з горіхами… Не раз рука так і тягнеться за черговим квадратиком, але ми осмикуємо її, згадуючи, що шоколад і калорійний, і не всім корисний. Чи так все насправді? Спробуємо розібратися, спираючись на підтверджені доказовою медициною факти.

Чи всякий шоколад корисний?
Корисність шоколаду пов’язана із вмістом у ньому особливих речовин, які захищають клітини нашого організму від зовнішніх шкідливих факторів – антиоксидантів. флавоноїдів. Ці речовини є також у зеленому чаї, чорному винограді, чорниці, чорних сливах, грейпфруті та вині, чим і надають їм цілющих властивостей.  

Порада 1.   Вибираючи шоколад, майте на увазі, що флавоноїдів більше у шоколаді з більшим відсотком какао (найкорисніший – з відсотком не менше 76).

Окрім какао, у шоколаді є жири: в основному, це   стеаринова та пальмітинова кислоти. І хоч вони належать до насичених жирів, вони не збільшують рівень холестерину в крові, у порівнянні із іншими насиченими жирами, зокрема «молочним жиром» або «частково гідрогенізованими рослинними оліями”, тобто транс-жирами.

Порада 2.   Вибираючи шоколад, читайте етикетки: сорти з низьким відсотком какао, шоколадні плитки та молочний шоколад містять багато жиру, зокрема, не корисні для здоров’я насичені та транс-жири.

Вчені довели, що флавоноїди шоколаду наступним чином впливають на здоров’я.

Знижують ризик серцевого нападу.
Вживання лише декількох квадратиків чорного шоколаду в день може знизити ризик смерті від серцевого нападу майже на 50% в – свідчать дослідження Університету Джона Хопкінса. Виявилось, що флавоноїди мають   дезагрегантні властивості, тобто не дають змоги тромбоцитам «склеїтися» між собою та утворити у судинах тромб. Бо саме тромби є причиною закупорки судин і виникнення інсультів та інфарктів.
Подібні дезагрегантні властивості має аспірин, який лікарі призначають для попередження тромбоутворення. І хоча флавоноїди какао-бобів значно поступаються аспірину, але завдяки таким цінним властивостям кардіологи рекомендують чорний шоколад людям із підвищеною в’язкістю крові.

Зменшують рівень «поганого» холестерину.

Дослідники з Школи охорони громадського здоров’я Гарвардського університету проаналізувавши 136 наукових публікацій, що стосувались впливу шоколаду на стан серця та судин, дійшли висновку, що какао та шоколад знижують артеріальний тиск, зменшують рівень «поганого холестерину» у крові і мають протизапальну дію
Нормалізують кров’яний тиск і підвищують чутливість тканин до інсуліну.

Італійські науковці нещодавно провели наступне дослідження: протягом 15 днів двом групам добровольців додавали до денного раціону 3 унції шоколаду: першій групі – чорного (з високим вмістом флавоноїдів), другій – білого (без флавоноїдів). Після закінчення експерименту виявили, що два важливі показники здоров’я: систолічний (верхній) артеріальний тиск (в середньому на 5/2 мм рт.) та резистентність (стійкість) до інсуліну (фактор ризику розвитку цукрового діабету) були нижчими в групі, яка вживала чорний шоколад.
Поліпшують артеріальний кровотік.
Дослідники з Університету Каліфорнії (Сан-Франциско) виявили, що в людей, які щоденно протягом двох тижнів споживали шоколад з високим вмістом флавоноїдів, здоровіше функціонували кровоносні судини у порівнянні з тими, які вживали шоколад без флавоноїдів. Сполука   епікатехін   (різновид флавоноїдів какао) сприяє вивільненню певних активних речовин, які збільшують кровотік.
Зменшують прояви синдрому хронічної втоми та ПМС.
У невеликому дослідженні британських вчених, група дорослих з синдромом хронічної втоми протягом восьми тижнів вживала 1 ½ унції 85% шоколаду. На кінець дослідження у всіх учасників було зафіксовано зменшення почуття втоми. Дослідники вважають, що шоколад підсилює дію   нейротрансмітерів   (речовин, які передають електричні сигнали від однієї нервової клітини до іншої), таких, як   серотонін, які покращують настрій і полегшують засинання. Подібна ситуація із ПМС (перед менструальним синдромом) – серотонін та   фенілетиламін   (попередник серотоніну) врівноважують перепади настрою у цей період.

Уповільнюють старіння.
Тривале дослідження, проведене дієтологами-науковцями британського університету Королеви Маргарети показало, що в порівнянні з особами, які вживали шоколад – імітант (продукт, виготовлений на основі рослинних олій), інші, які їли чорний шоколад, мали вищу середню тривалість життя в зв’язку з наявністю флавоноїдів.

Покращують розумову діяльність.
Це відбувається за рахунок покращення кровопостачання мозку, про що свідчать результати дослідження науковцями медичної школи університету Ноттінгема. Флавоноїди гальмують ослаблення когнітивних функцій (профілактика старечої деменції та хвороби Альцгеймера).

Пригальмуй!
Здавалося б – бери і їж побільше шоколаду! Але є перестороги: корисність шоколаду може зійти нанівець, якщо поглинати його без міри: є ризик збагатитися не лише флавоноїдами, але і зайвими кілограмами, оскільки 100-грамова плитка чорного шоколаду – це майже 500 калорій. Тому, щоб балансувати між користю та здоровою вагою, бажано зменшити калорійність раціону за рахунок інших продуктів (в першу чергу висококалорійних жирових та вуглеводних), вживати шоколад у першій половині дня, коли швидший обмін речовин і менший стимулюючий вплив   теоброміну   (сполуки, що активізує нервову систему).

Понад 3 тисячі років тому, у доколубовій Америці вважали, що напій із какао плодів знімає втому і дає силу. Пізніше ацтеки вживали напій «xocolātl» («шоколатль»), до складу якого входили ваніль, червоний перець та насіння аннато. В історії шоколаду були ритуали, поклоніння, секретні рецепти і навіть страти. В наші дні присутність шоколаду вражає різноманіттям: плитки, креми, випічка, морозиво, напої. Шоколад залишається поза часом…

20 плодів промитої та висушеної кураги

1 плитка чорного шоколаду

На кінчику ножа мелений чорний перець

100 грамів   фісташок

Шоколад розтопити на водяній бані, додати перець. Виделкою наколювати курагу і занурювати наполовину у рідкий шоколад і класти на тарілку, посипану подрібненими фісташками. Тарілку потрясти для кращої обсипки. Вживати до ранкової кави.
«Нема шоколаду – нема сніданку!» (Чарльз Діккенз «Записки Піквікського клубу).   Насолоджуйтеся моментами життя.

Оксана Скиталінська
Лікар-дієтолог
Центр здорового харчування «100 років»
www.100rokiv.com

UC Family Magazine

By UC Family Magazine 20 Sep, 2017
Tickets $50 Bookstore "Bukva" 416-236-5890
By UC Family Magazine 20 Sep, 2017
WWW.CENSOR.NET. UA
З цією авторитетною людиною і зустрівся кореспондент "Цензор.НЕТ". І хоча на деяких етапах інтерв’ю ми зачіпали досить гострі питання, пан Ващук незмінно залишався тактовним і стриманим, а його відповіді – влучними і аргументованими.
By UC Family Magazine 20 Sep, 2017
Ласкаво запрошуємо шанувальників мистецтва на відкриття осіннього сезону!
10 - 24 вересня, 2017р.
КАНАДСЬКО-УКРАЇНСЬКА МИСТЕЦЬКА ФУНДАЦІЯ / ҐАЛЕРІЯ КУМФ
мають шану представляти Заслуженого Діяча Мистецтв України, Oксану Андрущенко (Львів, Україна) з персональною виставкою "МАГІЯ СИМВОЛУ". (Малярство, графіка).
ОФІЦІЙНЕ ВІДКРИТТЯ: неділя, 10 вересня, 2017р. в 2 год п.п.
В приміщенні ҐАЛЕРІЇ КУМФ,
145 EVANS AVE., SUITE 101, TORONTO, ON 416-766-6802
info@kumfgallery.com
Gallery hours: Thurs. to Fri. 1-6, Sat. & Sun. 1-5

Dear art lovers, you are cordially invited to the opening of Autumn season!
September 10 - 24, 2017
THE UKRAINIAN CANADIAN ART FOUNDATION / KUMF GALLERY present artist Oksana Andrushchenko (Lviv, Ukraine) with her solo exhibition "THE MAGIC OF SYMBOLS". (Paintings, graphics).
OPENING RECEPTION: Sunday, September 10, 2017, at 2 pm.
At the KUMF GALLERY,
145 EVANS AVE., SUITE 101, TORONTO, ON 416-766-6802
info@kumfgallery.com
Gallery hours: Thurs. to Fri. 1-6, Sat. & Sun. 1-5
More Posts
Share by: