ДИВОВИЖНІ ДРЯПАНКИ, НАРОДЖЕНІ В ЗАМКУ. Юрій Атаманюк

  • By UC Family Magazine
  • 20 Apr, 2014

Україна не перестає дивувати світ своїми писанковими витворами. В чому, в чому, а в цьому виді мистецтва українці неперевершені. Щороку дізнаємося про нових майстрів писанки, котрі творять чудеса на яйці, відтворюючи як старі техніки, так і придумуючи авторські. У невеличкій, але затишній майстерні у середньовічному замку «Сент Міклош», що в селищі Чинадієво Мукачівського району на Закарпатті народжуються дивовижні дряпанки, які видряпує майстриня Тетяна Бартош з допомогою лупи і леза від бритви. Дряпанки Тетяни Бартош різняться від звичайної не тільки вибором сюжетів, а й мініатюрністю розпису і довершеністю. До речі, пані Тетяна єдина в світі має авторське свідоцтво на створення дряпанок.

Майстриня народилася у Сваляві, а з 4-х років проживає в Чинадієво. Після закінчення школи поступила у художнє училище на відділ кераміки. Після училища закінчила Львівський поліграфічний інститут. Більший потяг має до поліграфії, хоча не забула й кераміку. Також займається графікою та живописом.
В дитинстві пані Тетяна нічого не знала про дряпанки, займалася традиційною для Закарпаття писанкою, малювала з мамою звичайними фарбами, фломастерами і капронками, а 15 років тому, перед Великоднем, техніку виготовлення дряпанок показала сусідка і це їй дуже сподобалося.

«Коли я навчалася в інституті, — говорить пані Тетяна, — моя сусідка пані Анна, інвалід з народження, розписувала писанки традиційним способом, використовуючи натуральні барвники з лушпиння цибулі. Оскільки у неї було багато часу, то орнаменти в неї поступово набирали все кращої якості. Одного дня вона мені показала свої дряпанки і каже: «Попробуй. Може і в тебе щось вийде». Я спробувала, але на самому початку майже нічого не виходило. Це не так легко як здається, навіть якщо ти художник. Орнаменти були криві, неакуратні. Перший рік я присвятила писанці традиційно один день перед Великоднем. На наступний рік вже пішло три дні. Оскільки часу на дряпання було мало, то дряпала тільки вночі, бо вдень була інша робота. Другий рік теж майже нічого не виходило: руки тряслися, лінії були криві і мене то не задовільняло як художника. Тоді вирішила, що треба виділяти більше часу для цієї справи. На третій рік на тиждень швидше зварила яйця і почала видряпувати. Вже дещо почало виходити. І так з року в рік я збільшувала час на дряпанки, поки це не перейшло у постійне заняття. Я почала переходити до об’єму, передачі світла, тіні, рефлексів, до портретів. Якщо вдавалося відобразити якийсь взірець, то значить в цьому році я дечому навчилася. На другий рік брала інші взірці. Потім почали з’являтися власні ідеї і так вийшло, що зараз цим займаюся цілий рік. Я спробувала варити яйце набагато довше і видряпувати не якимось гострим предметом, а кусочками зламаного леза. І на такому темному, насиченому тлі є набагато більше можливостей передати полутони в роботі».
Улюблена тематика майстрині – портрети, оптичні орнаменти і природа, особливо голландські пори року. Раніше майстриня робила копії відомих картин, а останнім часом відтворює власні картини і портрети людей. На одному яйці з’являється до двох мільйонів штрихів. На виготовлення однієї такої дряпанки витрачає майже місяць. Всі роботи тільки в одному екземплярі. Власні роботи зберігає в замку «Сент-Міклош», який її чоловік Йожеф Бартош взяв в оренду на 50 років.
Майстриня прискіпливо обирає сюжети для відтворення їх на яйці. Улюбленими взірцями є Леонардо, Рафаель і Мікеланджело. Виконує також власні твори. Крім класичних репродукцій, вражають її авторські «Дерево в інеї» та «Свічка».
Складним є процес підготовки матеріалу до розпису. Тут дуже важливо, як вибрати яйце, як його варити, де воно зберігалося, яка курка знесла, яка шкаралупа, яке лушпиння цибулі, яка температура води, скільки вариться, як воно натирається. Іноді правильно зварити важче, ніж виконати портрет. Буває, що важко завершити роботу технічно через непридатне для цього яйце.
Пані Тетяна у своїх роботах не використовує хімічних фарб, а лише відвар з лушпиння цибулі і зрідка чорнило. Ця фарба має гарний вишнево-коричневий колір. Якщо підібрати внутрішній колір яйця до цієї фарби, то ці два кольори дуже гармоніюють між собою, з’єднуються. Тобто темне яйце і на ньому світла продряпина.

Майстриня виконала уже понад п’ятдесят оригінальних дряпанок. Її шедеври є у колекціях шанувальників в Угорщині, Німеччині, Іспанії, Росії. Портрет на писанці подарований боксерові та одному з лідерів Євромайдану Віталію Кличкові.
Нещодавно майстриня повернулася з Марокко, де мала виставку своїх писанок. Це була світова виставка жінок-умільців, на якій було представлено 13 країн, але писанки були тільки з України. В Україні пані Тетяна виставляє свої твори дуже рідко. Першою була виставка 2000 року в Ужгороді. Зате писанки Тетяни Бартош постійно виставлені на вітрині в замку, де майже щодня їх оглядають численні туристи під час екскурсії.
Майстриня має своїх учнів, але поки що тільки по виготовленню традиційних писанок перед Великоднем, адже пані Тетяна паралельно працює в селищній Школі мистецтв як художник.

Фото з архіву Тетяни Бартош

UC Family Magazine

By UC Family Magazine 26 Sep, 2017
Шведський діджей і музичний продюсер Avicii разом з британською виконавицею Рітою Орою зняли у Києві відео на пісню "Lonely Together".  джерело  www.ukrinform.ua
Опублікований на YouTube-каналі Avicii кліп за тиждень набрав більше 7 млн переглядів, передає "Новое время".

У ролику можна помітити київські локації: Ботанічний сад, парк "Перемога" і Рибальський міст.

Крім того, героями кліпу стали екс-барабанщик проектів "Alloise" та "Dvoe" Артем Угодників і його дружина Аліна.
By UC Family Magazine 26 Sep, 2017
Енергетична компанія TIU-Канада стала першим іноземним інвестором в Україну в рамках дії Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою. Про це йдеться в повідомленні компанії, яке передано Укрінформу  www.ukrinform.ua

"TIU-Канада стає першим канадським інвестором в Україну, що користується правилами Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою, яка набула чинності 1 серпня. TIU-Канада, дочірнє підприємство компанії Refraction Asset Management, влітку цього року почала будівництво сонячної електростанції вартістю 10 мільйонів євро у Нікополі, Дніпропетровської області. 10 мегаватна станція буде постачати електроенергію місцевим жителям та підприємствам", - йдеться у повідомленні.

"Ми пишаємося тим, що будемо першим інвестором у рамках Угоди про зону вільної торгівлі між Канадою і Україною. Але найголовніше, на практиці це дозволить TIU-Канада постачати українцям чисту енергію", - зазначила директор українського представництва TIU-Канада Валентина Белякова.

Вона також зазначила, що в Україні тарифи на відновлювану енергетику - одні з найкращих у Європі. "Тариф на постачання електроенергії в мережу чинний до 1 січня 2030 року та заохочує прямі іноземні інвестиції в Україну. Це добре для енергетичної незалежності України, а також для економічного зростання", - сказала Белякова.

Нагадаємо, Угода про зону вільної торгівлі між Канадою і Україною була підписана 11 червня, 2016 р. та набула чинності 1 серпня, 2017 р. Окрім комерційних переваг для бізнесу обох країн, угода покликана підтримати економічні реформи та ініціативи уряду щодо розвитку України, зміцнить канадсько-українське партнерство. Ця угода є результатом 5 років переговорів.

TIU-Канада – це енергетична компанія, що працює у секторі відновлюваної енергетики та знаходиться в місті Калгарі, провінції Альберта. Свою роботу в Україні компанія почала влітку цього року.
By UC Family Magazine 26 Sep, 2017
Please visit the photo exhibit "My army. See through heart" from 23 September to 30 September at 145 Evans Ave. (organized in the framework of the Invictus Games Toronto 2017)
More Posts
Share by: