Володар повітря

  • By UC Family Magazine
  • 18 Dec, 2011

Українець із Харкова Жан Іорданов після спортивної кар’єри в Україні продовжив творче життя у найвідомішому у світі канадському цирку – Cirque du Soleil (Цирку Сонця)

Спілкувався   Роман Кабачій

Жан – в Україні він також носив це питомо французьке ім’я – став відомим спортсменом, що захищав синьо-жовті кольори на міжнародній спортивній арені у стрибках з батутом. Був чемпіоном Європи, про що нам у інтерв’ю скромно промовчав. Має чимало друзів та поціновувачів як у рідному Харкові, так і серед творчої еліти Росії. А після переїзду на роботу в один з найвідоміших циркових компаній світу – Цирк Сонця (Cirque du Soleil) – серед любителів циркового мистецтва. Про його тепер рідну компанію, ментальні зв’язки з Україною та нове життя у якості українського діаспорянина ми поговорили з Жаном Іордановим під час його гастролей у Каліфорнії.

 

  Як давно Ти потрапив до Цирку Сонця?

– Я приїхав до Канади у 2004 році, коли власне почав працювати у Цирку Сонця, тут же працюю й до сьогодні. До праці в цій компанії не був циркачем, а представляв Україну з 1997 по 2004 рік у чоловічій збірній зі стрибків на батуті. Був учасником багатьох міжнародних змагань. Так уже сталося, що довелося зі спортом закінчити і перейти в цирк.

  Тобі хтось порадив сюди звернутися, чи Ти сам шукав таку роботу?

– Я давно знав про цю компанію. Поки я був у спорті, мав мету виграти Олімпійські ігри, але так вийшло, що на Олімпіаду в 2004 році в Афінах я не потрапив, і запропонував свої послуги Cirque du Soleil. У них досить численна команда кастингу, і вони постійно слідкують за багатьма спортивними змаганнями, приїздять, шукають нових кандидатів. І мені від них пропозиції співпрацювати надходили значно раніше. Але до 2004 року я їм відмовляв.

  Що робиш у цирку, який Твій образ? Що він несе, означає?

 – Я артист, працюю в номері «Російська палиця» в ролі акробата. Це один з видів циркового жанру, який саме так називається. Він має також іншу назву «акробати на шестах». Це дуже складна робота, вона вимагає чіткої координації, виконую у повітрі складні сальто і піруети, після чого приземляюся на цей от шест, що й називється «російська палиця». З двох кінців його тримають спеціально навчені мої партнери на долі. В принципі, це робота усіх нас трьох. Ніхто не має права на помилку – як ці нижні, оскільки від них залежить теж правильність підкидування мене вгору, а від мене звісно – виконання всіх можливих трюків.

  2009 року в Монреалі випадково загинув при тренуваннях у цирку стажист з України Олександр Журов. Наскільки часто такі трагедії трапляються?

– Я якраз перебував у Канаді, коли загинув цей хлопець. Це був нещасний випадок, і в принципі це велика рідкість, практично дуже рідко люди гинуть.

Артисти та вчителі

  Де краще Ти почуваєшся у виступах — у шатрі чи на великих   сценах?

– Справа в тому, що у цьому спектаклі, в якому я беру участь (під назвою «Тотем»), це досить нова постановка, основну частину часу ми працюємо в шатрі. У Лондоні в Великій Британії ми виступаємо на сцені в театрі. Але навіть там у театрі ми працюємо з власною сценою, ми її возимо за собою. Себто, по великому рахунку, сцена нічим не відрізняється – відрізняється лише приміщення, оскільки в шапіто стеля йде колом, а в театрі маємо чотири поверхи балконів. Відповідно можуть видозмінитися наші різні компоненти у виставі, салюти – їх треба робити якісніше, ніж у шапіто. Мабуть, у цьому основна відмінність.

   Скільки людей працює на одному шоу? На який час заключаються контракти в цирку?

– У нашій команді безпосередньо 54 артисти, а ще приблизно 60 осіб це різноманітні техніки, тренери, психотерапевти, костюмери, кухарі, вчителі. Контракти на роботу переважно підписують на один рік (тут вочевидь залежить від ситуації, грає надзвичайно багато факторів, від яких може відбудетися продовження контракту). Зазвичай це річні контракти з 1 січня по 31 грудня.

  Наскільки Цирк Сонця, за Твоєю оцінкою, традиційний, а наскільки новаторський?

– Мені досить важко відповісти на це питання, поскільки я не працював у традиційному цирку. Можу натомість розповісти, чим власне славиться Цирк Сонця. Це театральна постановка із цирковими елементами. Це шоу, яке так і називається: «Show Cirque du Soleil». У нас немає тварин , є тільки актори. Дуже дорогі костюми, превсілякі спецефекти. І що відрізняє напевно від звичайного цирку, це енергетика Сонця. В той же час ми працюємо не на класичному манежі, а на сцені.  Зараз у світі, як видається, було показано 24   [за іншими даними 22]   шоу Cirque du Soleil. У Києві 27 листопада відбулася вистава шоу «Saltimbanco». Кожна постановка має свою історію. Приміром, «Тотем» показує, як зародилося життя людини. Шоу починається з того, як усе на Землі з’явилося. А мій номер уже завершує цей «цивілізаційний розвиток» і розповідає, як людина уже полетіла в космос. За нашим шоу можна прослідкувати еволюцію людини і людства.

Для створення нових шоу запрошуються відомі постановники, що мають багаторічний досвід. Шоу готується біля року. Але навіть коли воно вже готове й ми його презентуємо, увесь час щось поправляємо; немає так, що ми щось придумали і на тому зупиняємося. Намагаємось поліпшити образ шоу, щось шукаємо нове.

  Чи мав нагоду Ти виступати у Лас-Вегасі, чи часто там Cirque du Soleil виступає?

– Я сам не виступав у цьому місті, але Цирк Сонця показував у Лас-Вегасі десь біля шести спектаклів. Їх ставлять у стаціонарних залах, основна ставка у них іде на вражаючі костюми.

   Якщо йдеться про костюми – кожен з артистів має свій прекрасний костюм — наскільки вони зручні?

– Костюм розпочинається із детального обмірювання. У Монреалі, де знаходиться штаб-квартира Цирку Сонця, спершу з нами працюють дизайнери, плануючи костюми. Потім вони під кожного з нас окремо шиють ці костюми, – ми їх примірюємо, пробуємо в них тренуватися і висловлюємо свої пропозиції – наскільки в них зручно і що ще можна поміняти. Більше того, нас просять, аби ми свої зауваження не приховували, а відразу висловлювали. Костюм не має заважати при виступі, вся команда повинна відпрацьовувати шоу чітко і злагоджено.

  Праця понад усе

   Наскільки часто Ти буваєш в Монреалі, чи це радше роз’їзди по всьому світу?

– Ми зазвичай переїжджаємо з місця на місце. Зараз я у Сан-Франциско, потім їдемо до Лондона, а з лютого повертаємося знов до Каліфорнії і матимемо 4-5 місяців гастролів на Північно-Американському континеті. Відпустки бувають раз на рік, найчастіше це всього два тижні. Але є проміжки поміж виступами у конкретних містах, де ми зупиняємося на 2-3 місяці, і між такими глобальними виступами і переїздами лишається час на відновлення сил та відпочинок.

  Як багато вихідців з України в цирку? Чому їх охоче беруть на роботу – я чув, що за спортивними атлетичними якостями нібито «наші» сильніші. Чи тримаєтеся окремо, як «ґетто» чи «колонія»?

– Ні, колонією ми не є то точно   [сміється – Авт. ]. Але хотів би зазначити, що справді компанія Cirque du Soleil набирає дуже часто спортсменів із країн пострадянського простору. Це не означає, що тут на Заході таких мало, але вихідців із колишнього СРСР рекрутують часто – передусім після завершення спортивної кар’єри. Чимало росіян, українців, білорусів, є казахи. І мушу сказати, що між усіма нами дуже гарні стосунки. Ми разом переїжджаємо, склад лишається той самий, – ми як одна велика родина. Зі мною зараз подорожує моя дружина, донька, і це нормальна практика – дуже багато жінок, дітей їздить за нами. Діти разом граються, навчаються   [разом із колективами шоу Цирку Сонця їздять також вчителі для дітей артистів – Авт. ]. Так само товаришують наші жінки.

  Як сприймають люди у світі, коли кажеш що ти з України? Чи не признаєшся?

– Почну з того, що на моєму авто прикріплений український прапорець. Дійсно, люди досить часто цікавляться, звідки я родом. Більшість уже щось знає про Україну: перш за все  знають через братів Кличків; раніше асоціювали через футболіста Андрія Шевченка. Кілька разів зустрічався з таким питанням: «О, Україна… А де це?» То я пояснював так: якщо чули про Радянський Союз, то це одна з його колишніх частин. Як знаєте де Москва, то Україна там недалечко…

Спільна справа

  Чи проводяться святкові корпоративи в Цирку Сонця і як плануєш зустріти Новий рік і Різдво?

– Справа в тім, що коли у більшості людей свята, у нас розпал роботи. Свята, вихідні дні – для нас це навпаки праця. Звісно, що й для нас компанія влаштовує вечірки, паті: іноді це відбувається в самому цирку, а іноді арендують певний ресторан, чи нічний клуб або бар. На цей Новий рік я буду в Лондоні, працюватиму 31 грудня, 1 січня, 2 січня, – відпочинок настане лише 3-го. А на Різдво, на жаль, теж працюватиму.

  Чи зустрічався ти із представниками української громади у Канаді і США, – яке склалося у тебе враження?

– З українською діаспорою мав зустрічі у Монреалі, – в Торонто не довелося. Люди дуже теплі, мені дуже сподобалося з ними спілкуватися. Добрі, привітні, допомагали один одному. У Монреалі українців дуже багато, вони мають світлицю для зустрічей. Ми спільно готувалися до Великодніх свят – розписували писанки.

  Що можеш побажати читачам UC Family Magazine у Новому році?

– Насамперед здоров’я хочеться побажати, благополуччя, чистого неба – усім українцям, і не лише в Канаді – хай пробачать. Радості і спокою.

UC Family Magazine

By UC Family Magazine 20 Sep, 2017
Tickets $50 Bookstore "Bukva" 416-236-5890
By UC Family Magazine 20 Sep, 2017
WWW.CENSOR.NET. UA
З цією авторитетною людиною і зустрівся кореспондент "Цензор.НЕТ". І хоча на деяких етапах інтерв’ю ми зачіпали досить гострі питання, пан Ващук незмінно залишався тактовним і стриманим, а його відповіді – влучними і аргументованими.
By UC Family Magazine 20 Sep, 2017
Ласкаво запрошуємо шанувальників мистецтва на відкриття осіннього сезону!
10 - 24 вересня, 2017р.
КАНАДСЬКО-УКРАЇНСЬКА МИСТЕЦЬКА ФУНДАЦІЯ / ҐАЛЕРІЯ КУМФ
мають шану представляти Заслуженого Діяча Мистецтв України, Oксану Андрущенко (Львів, Україна) з персональною виставкою "МАГІЯ СИМВОЛУ". (Малярство, графіка).
ОФІЦІЙНЕ ВІДКРИТТЯ: неділя, 10 вересня, 2017р. в 2 год п.п.
В приміщенні ҐАЛЕРІЇ КУМФ,
145 EVANS AVE., SUITE 101, TORONTO, ON 416-766-6802
info@kumfgallery.com
Gallery hours: Thurs. to Fri. 1-6, Sat. & Sun. 1-5

Dear art lovers, you are cordially invited to the opening of Autumn season!
September 10 - 24, 2017
THE UKRAINIAN CANADIAN ART FOUNDATION / KUMF GALLERY present artist Oksana Andrushchenko (Lviv, Ukraine) with her solo exhibition "THE MAGIC OF SYMBOLS". (Paintings, graphics).
OPENING RECEPTION: Sunday, September 10, 2017, at 2 pm.
At the KUMF GALLERY,
145 EVANS AVE., SUITE 101, TORONTO, ON 416-766-6802
info@kumfgallery.com
Gallery hours: Thurs. to Fri. 1-6, Sat. & Sun. 1-5
More Posts
Share by: