Українські освітяни планують перейняти досвід Оттави (Канада)

  • By UC Family Magazine
  • 18 Apr, 2013

Івано-Франківськ і Мелітополь (Запорізька область) — поки що єдині українські міста, де у школах планують ввести посаду «шкільного офіцера». Така новація є спільним українсько-канадським проектом, який розрахований на п’ять років. У Канаді його запровадили у 2006 році. Саме туди, аби набратися досвіду, в листопаді минулого року відправилась делегація з Івано-Франківська. Там були чиновники, представники кримінальної міліції у справах дітей, освітяни.

За словами начальника обласного відділу кримінальної міліції у справах дітей   Алли Лемчак, у Канаді ця програма діє шляхом переконань, роз’яснень і розмов зі школярами.

«Полісмен грає з дітьми у футбол, баскетбол, у них дружні відносини, — розповідає Лемчак. — Вразила різниця в підходах. Наприклад, у нас, якщо дитина вчинила злочин, то проти неї відкривають кримінальне впровадження і справу відправляють до суду. А в Канаді її намагаються вивести з кримінальної юстиції всіма можливими способами. Там засудити — крайній метод».

За кордоном потреба такої програми та появи «шкільного полісмена» виникла через великі проблеми зі зброєю та наркотиками серед школярів. Не секрет, що розповсюдження та вживання наркотиків є актуальною проблемою і в Україні. Добре, що хоч про зброю поки що не йдеться.

«З початку цього року на Прикарпатті вже порушено 31 кримінальне впровадження відносно дітей, — говорить Алла Лемчак. — Переважають крадіжки, тілесні ушкодження. І, як не прикро, у нас збільшується кількість злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків. Цьогоріч уже маємо сім таких випадків, проти двох у минулому році».

Якщо не в школі, то де?

В Івано-Франківську проект планують запустити з вересня цього року. А поки що міліція й директори шкіл розробляють своєрідні меморандуми про співпрацю.

У цих паперах зазначатиметься, в яких випадках директор школи зобов’язаний повідомити закріпленого за школою міліціонера про те, що відбувається в закладі. Чи це буде через лінію 102, чи на мобільний. А «шкільні офіцери» беруть на себе зобов’язання проводити різноманітні бесіди, відвідувати масові акції у школах, виступати на батьківських зборах тощо. Угоди підписуватимуть не організації, не установи, а конкретні люди: директор школи і «шкільний офіцер».

«Кожна сторона бере на себе відповідальність, — стверджує Лемчак. — Наприклад, є багато випадків, коли діти протягом тривалого часу, без поважних причин, не відвідували школу, а навчальні заклади про це не завжди повідом­ляли. Тепер будуть повідомляти нам. Якщо дитина не відвідує занять, значить вона займається чимось іншим. Можливо, сидить у комп’ютерних клубах, жебракує, може бути будь-що. Тепер будемо реагувати швидше».

За кожним офіцером планують закріпити по три-чотири школи, тому він не перебуватиме весь час в одному закладі.   «У нашому штаті є десять працівників, а шкіл у місті — 25, — пояснює Алла Лемчак. — Але в нас буде налагоджена тісна співпраця зі шкільними психологами. Є випадки, коли дитина йде з дому, то найперше звертаємося саме до них. Бо вони тестують дитину, знають, що в неї на думці, і куди вона могла піти».

Працівники кримінальної міліції у справах дітей вже пройшли два навчання, на які спеціально приїздили експерти з Канади. Результатами задоволені обидві сторони.

«З листопада наші працівники виступають на батьківських зборах з роз’яснювальною роботою, — говорить Лемчак. — Не думаю, що батьки будуть проти безпечного середовища у школі. У рамках програми «Безпечна школа» хочемо ініціювати перед органами місцевого самоврядування встановлення камери відеоспостереження у коридорах і шкільних подвір’ях. От, буквально недавно затримали наркомана, який на території школи № 18 збував наркотики. У нього вилучили три кілограми макової соломки. У розмові той зізнався, що не сподівався у школі зустріти міліціонерів…».

Освітяни просять підмоги

Їздила до Канади з делегацією і начальник міського управління освіти та науки   Наталія Микула. Після поїздки, у грудні минулого року, вона скликала нараду директорів шкіл, де і поділилася з ними всім побаченим і почутим.

«Ми розглядали та обговорювали практику канадських шкіл, і скажу, що наші директори зацікавлені в тому, аби при школі були офіцери міліції, — каже Микула. — Це буде суттєве полегшення в їхній роботі. Сьогодні, скажемо, сили школи вичерпані. Навіть, якщо того хулігана приведуть до директора, то він його й не послухає. Ми не бачимо в цьому нічого поганого. Це добра співпраця міліції з учнівською, педагогічною, батьківською громадою. Адже перше завдання програми — не покарати, а допомогти та пояснити».

З 26 лютого по 1 березня заступники з виховної роботи та директори шкіл також проходили навчання під керівництвом канадців.

За словами директора школи № 4 Марії Семочко, ця програма має дати велику підмогу освітянам. «Наприклад, у нашій школі вже три роки працює охоронець, — розповідає директор. — І це знач­на допомога вчительському колективу та учням, бо чужий до школи не зайде. А «шкільний офіцер» зможе більше часу приділити конкретній дитині чи класу. Зможе все добре дітям роз’яснити, поговорити з ними. Такий проект дуже потрібний, бо бачите, що твориться на вулицях?».

Аби не зіпсували…

Якщо міліціонери та освітяни бачать лише позитиви, то в батьків думки різняться.

«Не у всіх школах є охорона, тому потрібно запроваджувати «шкільних офіцерів», — стверджує мама семикласниці   Мар’яна Кістерьова.   — Всі ми знаємо, який сьогодні світ, якими стають діти під впливом сучасного життя. У більшості випадків вчителі не завжди сядуть поговорити з дитиною, бо їм, відверто кажучи, байдуже. Батьки можуть бути за кордоном, і такі діти просто неконтрольовані. Недавно зустріла знайому. Її онук ходить у сьомий клас. Дитина про все розповідає бабці. Наприклад, його однокласниці вже курять на перервах. А що роблять старшокласники?! Діти розпущені, тому добре, якщо буде хоч якийсь конт­роль. Питання в тому, наскільки відповідально той «шкільний офіцер» буде ставитися до своєї роботи. Якщо прийшов і пішов, аби для галочки, як у нас найчастіше робиться, то вони просто зіпсують хорошу ідею. Якщо ж людина нормальна, дійсно підготовлена, то результати будуть позитивними. Може, комусь і поможе».

А от мама третьокласниці Тетяна Осташ — категорично проти. Жінка каже, що не хоче, аби з її дитиною спілкувався міліціонер чи навіть заходив до школи.   «З двох рочків, як дитина пішла у садочок, вихователі постійно лякали її міліцією, — обурюється пані Тетяна. — І зараз коли чує сирену, то боїться. Тому для чого їй зараз у школі бачити міліціонера? Міліції більше нема що робити? Більше нема з ким проводити роз’яснювальну роботу? Тоді для чого у школі шкільний психолог?»

Напевно, ідея має право на життя. І, напевно, той шкільний міліціонер допоможе справитися зі злочинами у школі — з наркотиками, крадіжками, зброєю чи ще якоюсь гидотою. Аби все відбувалося в рамках закону і з розумом. Але ж виховання батьків не замінить жоден полісмен — ні канадський, ні український. І то вже інша проблема.

«РепортеР»

UC Family Magazine

By UC Family Magazine 04 Jul, 2017
1 липня Канада святкувалa своє 150-річчя.
Canada 150 Mosaic i TO Canada with Love - це проекти до 150 -річчя Канади.
Зайнялo два роки, щоб розробити та виставити понад 80 000 картин та 150 окремих фресок по всій країні. Проект Canada 150 Mosaic сформує одну гігантську фреску мозаїку довжиною 365 метрів (це чотири футбольні поля!). TO Canada with Love (До Канади з любов’ю) - це програма заходів, що проводиться по всій
Канадi.
By UC Family Magazine 30 Jun, 2017
КНИГИ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ
"То є Львів"
Українська мова – це мова не тільки українців, спілкуватися нею мають право мешканці України всіх національностей з потреби гуртуватися, з необхідності доходити порозуміння й ладу в спільному домі (Віталій Радчук)

Книги таких сучасник авторів як Василь Шкляр, Люко Дашвар, Любко Дереш та багатьох інших, а також всесвітньовідомі класичні твори Віктора Гюго, Еріха Марії Ремарка, Оноре де Бальзака та ще чимало інших авторів, книгами яких ви захоплюєтесь, ви зможете знайти і завантажити на цих сайтах:

http://e-bookua.org.ua/
http://javalibre.com.ua/
http://chtyvo.org.ua/
КНИГИ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

Захоплюєтесь поезією Олександра Пушкіна, вкотре хочеться перечитати «Майстра та Маргариту» чи Вам просто хочеться читати класику, наукову літературу, книги з мистецтва, історії, психології в перекладі на російську мову, тоді завантажуйте їх тут:

http://booksshare.net/
http://www.big-library.info/
http://www.many-books.org/
КНИГИ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ

Ні ви, ні я не розмовляю англійською, але є деякі речі, які можна сказати тільки англійською мовою (Аравінд Адіга)

Англійська мова є однією з найбільш розповсюджених мов у світі, державною мовою багатьох держав та мовою міжнародного спілкування. Її знання значно допомагає Вам як у повсякденному житті, так і, скажімо, коли Ви подорожуєте чи проходите співбесіду при працевлаштуванні. Тому не забувайте поповнювати свій словниковий запас:

http://www.digilibraries.com/
http://www.bookyards.com/en/welcome
http://www.homeenglish.ru/Books.htm
КНИГИ ПОЛЬСЬКОЮ МОВОЮ

Польська мова має правопис в сто разів легший, ніж в інших мовах світу! Навіть граматика не така вже й складна. (Jan Miodek)

Польська мова хоч і дуже схожа на нашу рідну – українську, та все ж має слова, які зовсім вже не співзвучні із знайомими нам відповідниками. Як на мене, польська мова є цікавою та приємною для слуху, переконайтесь:

http://wolnelektury.pl/
http://wydaje.pl/c/darmowe-ebooki
http://www.chmuraczytania.pl/
КНИГИ ФРАНЦУЗЬКОЮ МОВОЮ

Скажи, що кохаєш мене і скажи це французькою. (Jarod Kintz)

Французька – мова кохання. З чим асоціюється ця мова у вас: з французьким поцілунком, смачними круасанами, Парижем та Ейфелевою вежею, променадами над Сеною? Відчуйте милозвучність та всю красу французької, читаючи книги за чашечкою кави з круасанами, закутавшись у плед:

http://beq.ebooksgratuits.com/
http://bibliotheque-russe-et-slave.com/
http://www.ebooksgratuits.com/

By UC Family Magazine 22 Jun, 2017
 Ukrainian culture, music, artisans, food, entertainment 
More Posts
Share by: